Zaprezentowany poniżej komentarz stanowi jedynie część Raportu. Pełen Raport, wraz z informacją na temat czynników ryzyka dostępny jest do pobrania w formie pliku pdf.

 

Sytuacja na rynkach

W dniu dzisiejszym na rynkach akcji, zarówno polskich jak i zagranicznych, można odnotować wyraźną przewagę podaży. Rozwiązanie przez Donalda Trumpa dwóch ciał doradczych (Strategic and Policy Forum oraz Manufacturing Council), niesatysfakcjonujące wyniki kwartalne Cisco Systems oraz Walmart, a także obawy FOMC o utrzymanie się niskiego poziomu inflacji doprowadziły do wczorajszego spadku wszystkich trzech głównych indeksów amerykańskich (Dow Jones, S&P 500 oraz Nasdaq) o ponad 1%. Miało to miejsce po raz pierwszy od 3 miesięcy. Polski indeks WIG20 znajduje się obecnie na poziomie o 0,1% niższym od swojego wczorajszego odniesienia, czego motorem są Eurocash, Pekao i PZU. Zgodne z oczekiwaniami wyniki KGHM za II kwartał pozostają bez znaczącego wpływu na notowania Spółki, której kurs zniżkuje pomimo nieznacznego wzrostu cen miedzi. Po dość dobrych wynikach rosną natomiast ceny akcji PGNiG i Tauronu. Krajowy rynek oczekuje na popołudniowe dane z polskiej gospodarki (lipcowe dane dotyczące produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej oraz sprzedaży detalicznej). Uwagę przykuwa także reakcja kursów walutowych na wczorajszą publikację protokołu z lipcowego posiedzenia EBC. Po ogłoszeniu zaniepokojenia zwyżkującą wartością euro (13%-owy wzrost notowań EUR/USD w ujęciu rocznym) doszło do spadku kursu z 1,170 w okolice 1,662. W chwili obecnej trwa jednak korekta tej reakcji, która dotarła do poziomu 1,175.

Align Technology Inc (ALGN US)

Align Technology jest globalną firmą zajmującą się produkcją oraz sprzedażą systemu Invisalign – nakładek mających na celu leczenie nierównego uzębienia od skrzywień lekkich do poważnych. Firma zapewnia możliwość korzystania z innowacyjnej aplikacji Clin Check Pro pozwalającej śledzić oraz modyfikować zmiany ustawienia zębów. Co więcej, Align Technology zajmuje się produkcją i sprzedażą sprzętu do skanowania ortodontycznego (iTero) oraz programów komputerowych (CAD, Computer Assisted Design) wspomagających projektowanie produktów ortodontycznych. Nakładki Invisalign oferowane są przez ponad 43,000 lekarzy w ponad 80 państwach, a ich produkcja i sprzedaż składają się na 94% dochodu firmy. W 2016 Align Technology miało 1,08 mld USD dochodu, w tym zysk brutto wyniósł 189,7 mln USD. W maju tego roku koncern zainwestował 14 mln USD w intensywną kampanię reklamową ukierunkowaną nie tylko na nastoletnich użytkowników produktu, ale również ich rodziców, w efekcie przynosząc 32,2% wzrostu r/r w II kwartale oraz przyrost 55,000 nastoletnich klientów na całym świecie. Strategia firmy skupia się na promowaniu całej gamy swoich produktów. Dzięki oferowaniu skanerów iTero dobrze współdziałających z systemem leczenia Invisalign i opracowanymi przez Align Technology aplikacjami, firma skutecznie zwiększa zapotrzebowanie na swoje produkty – w II kwartale tego roku wzrosło ono aż o 34,5% r/r. Zapewniając profesjonalne szkolenia Spółka podnosi swój prestiż w środowisku lekarskim, a dzięki zabezpieczeniu swojego innowacyjnego materiału Invisalign SmartTrack patentem do 2032 roku, inwestycja ta może być traktowana jako długoterminowa. Instrument ten jest dostępny dla klientów posiadających aktywną usługę inwestowania na rynkach zagranicznych.