Raport Rynek Akcji

Zaprezentowany poniżej komentarz stanowi jedynie część Raportu. Pełen Raport, wraz z informacją na temat czynników ryzyka dostępny jest do pobrania w formie pliku pdf. 

WYBRANE NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

 

Wczoraj zakończył się trzeci międzynarodowy program pomocowy dla Grecji, w ramach którego otrzymała ona łącznie 62 mld EUR pożyczek. Program nie został wykorzystany w całości ze względu na poprawę sytuacji budżetowej. Łącznie w ramach trzech programów pomocowych ciągu ośmiu lat Grecja dostała 288,7 mld EUR kredytów i pożyczek, w tym 256,6 mld EUR euro od instytucji i państw europejskich oraz 32,1 mld z MFW. Zakończenie programu pomocowego oznacza odzyskanie kontroli greckiego rządu nad polityką ekonomiczną. Według komisarza UE ds. gospodarczych i finansowych Pierra Moscovici zakończenie programu będzie nowym startem dla Grecji, dla jej gospodarki, jej relacji z innymi krajami strefy euro.

Prezydent Atlanta Fed Raphael Bostic, głosujący członek FOMC, wczoraj na spotkaniu w Izbie Handlowej Kingsport i Bristolu powiedział, że podtrzymuje oczekiwania na jeszcze tylko jedną podwyżkę stóp procentowych w tym roku. Prezydent stwierdził, że niepewność związana z polityką handlową USA może ograniczać inwestycje, co jest głównym czynnikiem zagrożenia dla gospodarki USA i właśnie dla tego oczekuje tylko jednej podwyżki stóp procentowych Fed w br. Ostatni konsensus oczekiwań członków FOMC wskazywał na dwie podwyżki w br., we wrześniu i grudniu.

Produkcja przemysłowa Polski w lipcu zniżkowała o 5,4% m/m i wzrosła w ujęciu r/r o 10,3%. Konsensu oczekiwań analityków (wg Bloomberg Finance L.P.) wynosił -5,7% m/m i +10,0% r/r. W czerwcu produkcja przemysłowa Polski wzrosła o 4,2% m/m i 6,8% r/r. Produkcja budowlano montażowa wzrosła natomiast w lipcu o 18,7% r/r po wzroście o 24,7% r/r w czerwcu, oczekiwano wzrostu o 22,3%. Tak wysoka dynamika produkcji sprzedanej w lipcu była efektem większej liczby dnia roboczych w br.

Inflacja cen producentów PPI w Polsce w lipcu była zgodna z oczekiwaniami (B.F. L.P.) i wyniosła 0,1% m/m, a w ujęciu r/r wyniosła 3,4% wobec oczekiwań wzrostu o 3,5% r/r. W czerwcu PPI wyniosła 0,3% m/m i 3,7% r/r

 

NADCHODZĄCE NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA

 

 

Sezon wyników - dziś kolejne spółki publikują raporty za 2 Q 2018 r. m.in: PING An Insurance, Medtronic, TJX, Hong Kong & China Gas, Country Garden, CHINA Resources Land, Empresas Copec, Scentre Group, Longfor Group, Evergrande Health Industry, Shanghai Raas Blood Production, JM Smucker, Kohls Corporation, Amcor.

Norweski Państwowy Fundusz Emerytalny, opublikuje raport za 2 Q 2018 r. W pierwszym kwartale br. największy na świecie fundusz emerytalny wykazał pierwszą od dwóch lat stratę.

Negocjatorzy warunków Brexitu, Michel Barnier ze strony KE i Dominic Raab ze strony Wielkiej Brytanii, będą kontynuować rozmowy w Brukseli.

Minister spraw zagranicznych Japonii Taro Kono rozpoczyna pięciodniową wizytę w USA

 

INFOLINIA:

801 140 490*

22 591 24 90**

*(opłata za jeden impuls)

**(opłata wg taryfy operatora)